Zanesljiv partner pri izdelavi zelenih ravnih streh
Ravne strehe so primerne za praktično vse podnebne razmere, se lepo vklapljajo v vse arhitekturne stile ter imajo številne prednosti pred klasičnimi strehami.
50+ let izkušenj
Sodobno opremljene delavnice
Kakovost in strokovnost
Glavne prednosti zelenih streh
50+ let izkušenj na področju izdelave ravnih streh
Zelene strehe postajajo vedno bolj priljubljena rešitev v urbanih okoljih po vsem svetu. Gre za strehe, pokrite z rastlinami, ki ponujajo številne okoljske, gospodarske in estetske prednosti. V času naraščajočih podnebnih izzivov zelene strehe predstavljajo pomemben prispevek k trajnostnemu razvoju mest in izboljšanju kakovosti življenja.
Ena izmed glavnih prednosti zelenih streh je njihova sposobnost zadrževanja deževnice. V mestih, kjer je veliko asfaltiranih površin, se voda ob padavinah pogosto ne more učinkovito odvajati, kar vodi v poplave. Zelene strehe zmanjšujejo ta problem, saj absorbirajo velik del deževnice in jo postopoma oddajajo nazaj v ozračje. Poleg tega izboljšujejo kakovost zraka, saj rastline filtrirajo onesnaževalce in povečujejo količino kisika v zraku.
Pomemben vidik zelenih streh je tudi izboljšanje toplotne izolacije stavb. Rastline na strehi pomagajo ohranjati notranje prostore hladnejše poleti in toplejše pozimi, kar lahko bistveno zmanjša stroške za ogrevanje in hlajenje. Hkrati pa delujejo kot naravna zvočna izolacija, kar je še posebej koristno v hrupnih urbanih okoljih.
Intenzivne in ekstenzivne zelene strehe
Z estetskega vidika zelene strehe prispevajo k lepšemu videzu mestnih okolij. Ustvarjajo prijetne zelene površine, ki nudijo prostor za sprostitev in bivanje v naravi, tudi v gosto naseljenih območjih. Poleg tega prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti, saj lahko na njih uspevajo različne vrste rastlin in živali. Zelene strehe se glede na vrsto rastlin in način vzdrževanja delijo na intenzivne in ekstenzivne. Obe vrsti imata svoje specifične značilnosti, prednosti in zahteve.
Intenzivne zelene strehe
Intenzivne zelene strehe so zasnovane tako, da omogočajo širši spekter rastlin, vključno z drevesi, grmičevjem, trajnicami in celo zelenjavnim vrtom. To pomeni, da je substrat (plast prsti) na teh strehah debelejši (navadno je visok minimalno 30 centimetrov). Zaradi večje teže in globine prsti potrebujejo intenzivne zelene strehe močno podporno konstrukcijo, ki lahko prenese dodatno obremenitev.
Te strehe zahtevajo več vzdrževanja, vključno z rednim zalivanjem, gnojenjem in obrezovanjem rastlin, podobno kot običajni vrtovi. Njihova velika prednost pa je, da ustvarjajo bogat in raznolik ekosistem, ki lahko vključuje različne vrste rastlin in živali. Intenzivne zelene strehe pogosto služijo kot rekreacijski prostori in so primerne za območja z dostopom do strehe, kot so vrtovi na strehah javnih zgradb ali stanovanjskih blokov.
Ekstenzivne zelene strehe
Ekstenzivne zelene strehe so lažje in zahtevajo manj vzdrževanja. Substrat je plitvejši; običajno med 5 in 15 centimetri; zato je ta vrsta strehe primerna za manjše rastline, kot so mahovi, trave, zelišča in nizke rastline. Te strehe so namenjene predvsem izboljšanju okoljske učinkovitosti stavb, saj zmanjšujejo odtok vode, izboljšujejo toplotno izolacijo in pripomorejo k zmanjšanju mestnega efekta toplotnih otokov.
Vzdrževanje ekstenzivnih streh je minimalno, saj ne zahtevajo pogostega zalivanja ali gnojenja, rastline pa so prilagojene težkim razmeram, kot so suša in močno sonce. Ekstenzivne strehe so pogosto nameščene na industrijskih objektih, poslovnih stavbah ali stanovanjskih hišah, kjer dostop ni predviden.
Obe vrsti zelenih streh ponujata številne koristi, pri čemer se izbira med intenzivno ali ekstenzivno streho prilagodi potrebam uporabnika, razpoložljivemu prostoru in konstrukcijskim omejitvam.
Stopite v kontakt z nami
V podjetju IZOLACIJA ZORMAN si prizadevamo za dolgoročne odnose s strankami. Naš cilj je, da ne le izpolnimo, temveč tudi presežemo pričakovanja naših strank.